Kaikkonen: Ukrainaa ei saa jättää oman onnensa nojaan

13.02.2025

13.2.2025

Keskustan puheenjohtaja, ex-puolustusministeri Antti Kaikkosen mukaan Yhdysvaltain ja Venäjän johtajien keskustelut eivät saa johtaa siihen, että ukrainalaiset ja Eurooppa sivuutetaan neuvottelupöydissä. Kaikkonen peräänkuuluttaa oikeudenmukaista rauhaa, ja varoittaa että kyseessä on Ukrainan kohtalon lisäksi koko Euroopan asia sekä Suomen etu.

– Ukrainan yli tai ohi ei oikeudenmukaista rauhaa voi neuvotella. Ukrainaa ei saa jättää oman onnensa nojaan. Ei nyt, ei neuvotteluissa, ei rauhan synnyttyä.
Kyse on Ukrainan oikeuksien lisäksi myös siitä, hyväksytäänkö perusteettomat, väkivaltaiset aluevaltaukset politiikan välineenä. Ukrainan rauha ja tapa jolla se syntyy on monella tapaa myös Euroopan asia.
– Eurooppa ei voi jäädä neuvotteluissa katsomon puolelle. Kyse on sekä Ukrainan että Euroopan turvallisuudesta ja tulevaisuudesta.

Kaikkosen mielestä Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikassa pitää huolehtia kolmesta asiasta: Pidetään Yhdysvallat Natossa, pidetään Suomen oma paketti kasassa, ja edistetään Euroopan nousemista seisomaan omilla jaloillaan.

– Yhdysvallat on Naton suurin ja vahvin maa, ja tärkeä kumppani Euroopan ja Suomen turvallisuuden takaamisessa. Suomen ehdoton etu on puolustusliittoon sitoutunut Yhdysvallat.

Samalla Suomen pitää huolehtia kyvystämme pärjätä kaikissa olosuhteissa. Vahva puolustus, huoltovarmuus ja sisäinen eheys ovat kaikki välttämättömiä.

– Samaa tarvitaan enemmän Euroopassa. Puolustuksessa Euroopan maat ovat vuosikymmeniä sallineet omien voimiensa rapautua luottaen amerikkalaisten hoitavan asiat. Vahvemmilla hartioilla varustettu Eurooppa on Suomen turvallisuudelle tärkeä, välttämätönkin. Euroopan on korkea aika nousta seisomaan omilla jaloillaan, toteaa Kaikkonen.